Věra Jourová (ANO) upozornila na vážné nebezpečí, že má i královna Alžběta konflikt zájmů

Eurokomisařka Věra Jourová přišla s ohromujícím zjištěním, které určitě nijak nesouvisí s faktem, že ji do Bruselu vyslal Andrej Babiš. Podle Jourové má konflikt zájmů zřejmě i britská královna Alžběta II.Jourová totiž ve středu pro Český rozhlas zamlžovala dotační problémy svého stranického šéfa:„Taky jsem ale četla spekulaci, podle které by se to (konflikt zájmů) mohlo týkat i královny Alžběty II. Přímé platby, které jdou na hektar nebo na kus dobytka, jsou nárokové a vliv na něj nemá nikdo ze země žadatele o dotaci. Pokud má královna nějaké pozemky, do kterých jdou přímé platby, tak by to teoreticky mohla být i ona,“ myslí si eurokomisařka.Jourová takto kreativně reagovala na otázku, jak vidí konflikt zájmů Andreje Babiše. Předtím se vykrucovala, že Evropská komise chce vyloučit konflikt zájmů u jakéhokoli evropského politika, ale nedokázala uvést jediný případ, který by se blížil Babišovu problému. A tak přišla s tézí o královně Alžbětě.

Jourová bagatelizovala Babišův skandál také předstíráním, že jde o jakýsi obecný právní problém, na který ještě nemá Evropská komise jasný a pevný názor. Ona sama je sice právnička, ale – jak všichni víme – tak „dva právníci mají obvykle nejmíň tři právní názory“

A také uvedla: „Jsem právnička, a tak se o výklad toho, čemu říkáme konflikt zájmů ve vztahu k evropským penězům, bavím jak v Bruselu, tak v Česku. Finanční nařízení platí od srpna loňského roku, teď si to má sednout a dodefinovat se. Na výklad totiž čeká celá Evropa,“ tvrdí Jourová a snaží se vysvětlit, že rozhodně nejde o individuální problém našeho premiéra.

Královna Alžběta skutečně byla podle dostupných údajů  příjemcem evropských dotací. Konkrétně její panství panství u královského zámku Sandringham obdrželo opakovaně ročně kolem 474 tisíc liber (přes 14 milionů korun). Andrej Babiš obdržel ovšem v roce 2018 přes 2 miliardy korun, přičemž se nejedná pouze o nárokové dotace podle hektarů půdy, ale i o investiční dotace, o nichž mohou rozhodovat národní orgány členského státu EU.

Není zde článek celý?