WP: Turecko bude řídit syrské území

Poté, co USA stáhnou vojska ze Sýrie, musí Turecko převzít odpovědnost za boj proti Islámskému státu (organizace je zakázána v RF) a za řízení území, které je pod kontrolou militantů. O tom se dohodli Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan během telefonického rozhovoru 14. prosince, informuji Washington Post.

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton ukotvil novou politiku v tajném dokumentu o stažení amerických vojsk ze Sýrie a přenesení odpovědnosti na Turecko, řekl zdroj.

Ankara požaduje, aby Spojené státy odzbrojily syrské Kurdy a poskytly leteckou a logistickou podporu tureckým vojskům a spojeneckým silám syrské opozice. To bude projednáno příští týden během Boltonovy návštěvy v Turecku.

Zástupci Pentagonu a ministerstva zahraničí jsou zároveň skeptičtí ohledně toho, že turecké jednotky jsou schopné bojovat proti IS, uvádí Washington Post. Militantní síly jsou nyní soustředěny na jihu Sýrie poblíž irácké hranice.

19. prosince Trump oznámil, že Američané porazili teroristy v Sýrii a začali stahovat své jednotky. Poté Erdogan uvedl, že turecká operace na území Sýrie, kterou ohlásila dříve, byla odložena na nadcházející měsíce.


Není zde článek celý?