Xenofobní důchodce před soudem: Útoky na vlaky jsem chtěl vyvolat strach z migrantů

Před soudem stanul muž, který předstíral, že je islamistický terorista. Nyní za své činy čelí obžalobě z teroristického útoku a z vyhrožování teroristickým trestným činem. Způsobil totiž nehody dvou vlaků. Důchodce Jaromír Balda u soudu přiznal, že pokácel dva stromy, kterými zatarasil železniční tratě. Jeho motivem bylo vyvolat odpor k migrantům. Na místě činu nechal letáky s texty, které měly vyvolat dojem, že je psal vyznavač džihádu.

První srážka vlaku s pokáceným stromem se stala v červnu 2017 mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhá o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. V prvním vlaku bylo deset lidí, ve druhém devět. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Jedenasedmdesátiletému seniorovi za to hrozí pět až 15 let vězení.

Před soudem mimo jiné prohlásil: „Chtěl jsem pouze vyvolat odpor, aby k nám ta hrůza nepřišla. Neměl jsem strach ze všech migrantů. Jenom z těch náboženských, zmanipulovaných, sebevražedných,“ dodal.

Po požítí léků ho prý trápily hrůzné sny, které „plynule navazovaly na to, co se dělo v Německu a ve Francii v souvislosti s migranty“. Zároveň ale připustil, že nyní věci vnímá jinak. „Za toho tři čtvrtě roku, co sedím na Pankráci, se mi to v hlavě trochu srovnalo. Byla to ode mě zhovadilost, měl jsem se svěřit manželce nebo synům. Škodu bych chtěl uhradit, možná mi půjčí synové.“

Vedle teroristického útoku čelí obžalobě také z vyhrožování teroristickým trestným činem. Do schránek totiž házel letáky, ve kterých krkolomnou češtinou vyhrožoval útokem „českým nevěřícím psům a jejich pesicím“. Jeden leták zaslal i televizi Prima. Dnes to zdůvodnil tím, že chtěl před prezidentskou volbou varovat veřejnost, aby nevolila kandidáta vstřícného k migrantům. Podle něj Jiřího Drahoše.

Případ je přímým dokladem toho, kam až vedla vyhrocená kampaň před loňskou prezidentskou volbou. Jejím ústředním motivem byly všudypřítomné bilboardy Miloše Zemana, které Jiřího Drahoše s migrací nepravdivě spojovaly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?