Žádná krize nebude, pouze „zdravé zpomalení ekonomiky“, uklidňuje guvernér ČNB

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok se kriticky obořil na ekonomy, kteří v novém roce předpovídají hospodářskou krizi. Podle něj dojde pouze ke zdravému zpomalení ekonomického růstu, který má zabránit přehřátí ekonomiky.

Rusnok v rozhovoru pro Seznam zprávy uvedl, že větší problémy pro českou ekonomiku v letošním roce ČNB nečeká. Varoval však, že neustálé řeči o krizi ji ve skutečnosti mohou přivolat.

„To je známý syndrom sebe se naplňujících proroctví. Když budete lidem hustit do hlavy, aby začali brzdit, příliš toho nekupovali a neinvestovali, tak se to samozřejmě může negativně projevit. To pak vede až k předpovědím typu ‚ježíšmarjá, nekupujte nic, protože kdoví, co bude zítra‘. A my jsme na to mistři, tu minulou krizi jsme si sami takovou negativní spirálou prohlubovali,“ domnívá se Rusnok.

Připustil však, že ve svých prognózách ČNB skutečně vidí zpomalení ekonomického růstu. Jedná se však o pozitivní jev. Podle něj si rychle rostoucí ekonomika potřebuje „vydechnout“, aby nedošlo k jejímu přehřátí.

„My to zpomalení dokonce vítáme. Říkáme tomu vlastně hladké přistání, návrat k tomu potenciálnímu růstu. Je to zdravé zpomalení, vůbec by mělo vést k nějakým obavám,“ uklidňuje Rusnok.

Podle jeho názoru se rizika přehřátí již projevují v extrémním růstu cen nemovitostí nebo v nedostatku lidí na pracovním trhu. V příštích dvou až třech letech však žádnou dramatickou krizi neočekává.


Není zde článek celý?