Zdroj promluvil o možných následcích zrušení Rogozinovy návštěvy v USA

Roskosmos může zrušit jednání s NASA o účasti ve výstavbě vesmírné stanice Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce kvůli zrušení návštěvy hlavy korporace Dmitrije Rogozina v USA, kde se měla konat příslušná jednání, sdělil ruským médiím zdroj z kosmického odvětví.

Předtím byla zveřejněna zpráva, že NASA anulovala pozvání Rogozina do USA poté, co se proti této návštěvě vyslovila řada amerických politiků. V Roskosmosu prohlásili, že nedostali od NASA žádné odvolání pozvání.

„Tato situace se může negativně projevit na jednáních o účasti ve výstavbě stanice na oběžné dráze kolem Měsíce a na společné vědecké činnosti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, až do zrušení dosažených dohod,“ řekl spolubesedník agentury.

USA navrhly na jaře 2018 Rusku, aby vyrobilo pro stanici Gateway pouze jeden modul, vstupní, pro výstup členů posádek do volného vesmíru.

Hlava agentury Roskosmos předtím řekla, že se Rusko může zúčastnit projektu jenom na základě parity, a že tyto otázky mají být projednány na Bajkonuru během návštěvy hlavy NASA v říjnu 2018. Start ale skončil tenkrát havárií. O žádných jednáních na téma měsíční stanice nebyly žádné informace. Pak bylo řečeno, že jednání o stanici proběhnou během návštěvy hlavy Roskosmosu v USA. Rogozin také navrhl vyvinout národní koncepci průzkumu Měsíce jako alternativu mezinárodních projektů o Měsíci.


Není zde článek celý?