Zvítězí Láska nad Zemanem? Liberální senátoři ohlásili ústavní žalobu na prezidenta

Senátorský Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 připraví žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Viní ho z „hrubého porušení ústavy“. Oznámil to předseda klubu, bývalý policista Václav Láska. Klub tak reaguje na zásahy prezidenta a zaměstnanců Hradu do justice. Senátoři se chtějí věnovat i dřívějším skutkům, do diskuse s ústavními právníky jich mají vytipovanou zhruba dvacítku. Klub má v jednaosmdesátičlenné horní komoře šest členů.

„Máme za to, že prezident svými činy hrubě ústavu porušuje. Proto jsme se rozhodli, že připravíme text žaloby, ve kterém bychom jednak precizně popsali všechny skutky, o kterých se domníváme, že jimi ústava porušena byla, a dále bychom se dopustili právní argumentace, kterou budeme chtít doložit, že skutky prezidenta ústavu porušují,“ uvedl Láska.

Senátoři chtějí dokument připravit ve dvou krocích. Nejprve hodlají zhruba do dvou týdnů sepsat popis skutků, u kterých nacházejí rozpor s ústavou. Následně se pustí do právní argumentace, pro kterou si vyčlenili přibližně další čtyři týdny.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to vzápětí na twitteru označil za další nenávistný pokus o zviditelnění v médiích. 

Láska minulý týden podal také trestní oznámení na hradního kancléře. Vratislav Mynář se podle něj opakovaně dopustil zasahování do nezávislosti soudu.

Ústavně-právní výbor Senátu se minulý týden odmítl zabývat  ústavní žalobu na Zemana kvůli podezření z ovlivňování soudců. Tento bod navrhli zástupci klubu pro liberální demokracii. Podle předsedy výboru, sociálního demokrata Miroslava Antla, by se klub mohl s návrhem obrátit na organizační výbor, pokud by získal podpisy 27 senátorů. Návrh žaloby by pak musel schválit Senát jako celek, a to nejméně třípětinovou většinou.

Senát dosud k ústavní žalobě na hlavu státu přistoupil pouze jednou. Horní komora reagovala na rozsáhlou amnestii, kterou těsně přes svým odchodem z funkce vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus. Ústavní soud o ní nerozhodl s odůvodněním, že Klausův prezidentský mandát krátce po podání žaloby uplynul.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?