Absence pozorovatelů RF vyvolává pochybnosti o průzračnosti voleb na Ukrajině – MZV RF

Nejvyšší rada Ukrajiny schválila zákon, podle kterého ruští představitelé nemohou pracovat jako pozorovatelé na prezidentských volbách Ukrajiny, jež proběhnou 31. března. Podle Ministerstva zahraničí RF je to hrubé porušení mezinárodních závazků.

Ředitelka úřadu pro demokratické instituce a lidská práva OBSE Ingibjörg Sólrún Gísladóttir dříve prohlásila, že nedovolení přístupu ruských občanů do mise pro pozorování prezidentských voleb na Ukrajině je bezprecedentní a protiřečí závazkům všech členských zemí OBSE.

Ve svém prohlášení ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že kvůli bezpečnosti Rusko nebude posílat své představitele do mise. Ruští diplomati ovšem poznamenali, že absence ruských pozorovatelů vyvolá pochybnosti o průzračnosti a objektivnosti voleb.

„Absence ruských pozorovatelů v mezinárodních monitorovacích misích a zákaz milionům ukrajinských občanů hlasovat na území Ruska ve volbách prezidenta Ukrajiny vyvolává pochybnosti o průzračnosti a objektivnosti výsledků nadcházejících voleb,“ zdůraznili na ruském diplomatickém rezortu.

„Vyzýváme partnery, především západní rádce Kyjeva v otázkách demokratického rozvoje, principiálně zhodnotit jednání ukrajinské vlády a žádat jí, aby se vrátila do mezinárodního a právního rámce,“ prohlásilo Ministerstvo zahraničí RF.


Není zde článek celý?