Americký generál označil Polsko za klíč k zadržování Ruska

Zeměpisná poloha Polska má rozhodující význam pro zachování bezpečnosti v Evropě a „zadržování“ Ruska, oznámil americký generálplukovník Ben Hodges na schůzce se zástupci polských obchodních kruhů.

Transportní cesty protínající území Polska pomohou zlepšit manévrovatelnost vojsk NATO v případě možného konfliktu s Moskvou, poznamenal voják.

„Budování centrálního transportního uzlu mezi Varšavou a Lodží zajistí bezpečnost v tomto regionu Evropy, především jestli bude spojeno s investicemi do projektu v zemích Trojmoří (spolupráce zemí Černého, Baltského a Jaderského moře), například trasy Via Carpatia a železnice Rail Baltica,“ cituje generála internetový portál Biznes Alert.

Podle generálplukovníka bude nový transportní uzel odpovídat úkolům programy PESCO (Stálá strukturovaná spolupráce pro otázky bezpečnosti a obrany).

Hodges poznamenal, že efektivita strategie zadržování také záleží na silné a modernizované polské armádě na souši, na vodě a ve vzduchu, její integrace pod vedením NATO a spolupráci s Německem a pobaltských státech.

V květnu roku 2016 se polská vláda rozhodla vybudovat kanál přes Viselskou kosu, který by spojil Kaliningradský záliv a Gdaňský záliv. Podle plánu bude jeho stavba umožňovat lodím námořních parametrů vstoupit do polského přístavu Elblag.

V prosinci 2018 polské orgány oznámily výběrové řízení na výstavbu kanálu a krátce před tím předseda vládní strany Polska Jaroslav Kaczyński a ministr námořní ekonomiky a námořní dopravy Marek Gróbarczyk postavili sloup, symbolizující začátek práce.


Není zde článek celý?