Belgický diplomat: Evropa by měla přestat slepě následovat Spojené státy

Aby se Evropa nestala obětí nové studené války, je načase, aby už přestala podporovat Spojené státy ve všech rozhodnutích a přestala se stavět proti Rusku, říká čestný velvyslanec Belgie Michel Carlier. Jak to vysvětluje?

V pondělí belgický deník Le VIF informoval o tom, co si o zrušení INF myslí belgický diplomat Garlier.

„Od roku 2016 varuji před nebezpečím návratu studené války. Se všemi důsledky, včetně ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy, jehož první obětí bude samozřejmě Evropa,“ píše čestný velvyslanec Belgického království Michel Carlier.

1. února americký ministr zahraničí Mike Pompeo potvrdil záměr USA odstoupit od smlouvy a dodal, že Rusko by se tomu mohlo vyhnout, pokud okamžitě zastaví výrobu raket středního doletu.

Zrušení smlouvy INF nese vážné nebezpečí, varuje Carlier.

„Nebezpečí války je přinejmenším tak závažné a možná i blíž než nebezpečí globálního oteplování,“ varuje autor.

„Někteří si mysleli, že Rusové stejně jako v době Borise Jelcina souhlasí, že se podrobí podmínkám ultimátu. Jak naivně to zní!“ poznamenal diplomat a připomněl, že ihned po odstoupení Spojených státu od smlouvy Vladimir Putin oznámil, že Moskva také odstoupí od smlouvy a dodal, že Rusko je připraveno jednat se svými americkými partnery pouze za stejných podmínek.

Rusko obviňuje americkou stranu z porušování podmínek smlouvy INF, konkrétně z výroby vojenských bezpilotních letounů (UAV) srovnatelných s řízenými střelami a také z instalace protiraketových systémů USA v Polsku a Rumunsku.


Není zde článek celý?