Bezpečnostní rada státu projedná zakázku HUAIWEI a postoj ke smlouvě INF

Bezpečnostní rada státu (BRS) v pondělní ráno projedná mobilní komunikace bezpečnostních a záchranných složek či dlouhodobý výhled pro obranu, uvedlo tiskové oddělení úřadu vlády ČTK.

Vanesa Šandová z úřadu informovala zpravodajský portál, že mezi hlavními tématy k dnešnímu jednání je mimo jiné spolupráce Severoatlantické aliance s Evropskou unií v oblasti bezpečnosti a v neposlední řádě i vnitrostátní bezpečnost. Dále se bude řešit dlouhodobý výhled na obranu do roku 2035 a koncepce přípravy občanů k obraně státu v období od 2019 do 2024.

Strategický plán obrány se naposledy schvaloval v roce 2015, zaměřoval se na rozvoj schopnosti české armády do roku 2030. Nový dokument řeší další období ve výhledu do roku 2035.

Devítičlenný státní orgán navíc probere smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) z pohledu České republiky. Téma se na agendu dostalo poté, co Spojené státy 1. února oznámily, že od smlouvy odstoupí během půl roku. V sobotu 2. února Rusko informovalo o odvetném kroku. USA tvrdí, že Rusko údajně smlouvu porušilo výrobou nové rakety. Toto tvrzení Moskva popírá.

V nejbližší době by ministerstvo vnitra mělo rozhodnout o svém postoji k zařízením od čínských firem Huawei a ZTE v zakázce za téměř 2,5 miliardy korun na modernizaci státní šifrované komunikační sítě Pegas.

Závěrem BRS probere návrh na udělení ceny za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky České republiky pro rok 2019. Také se projedná plnění meziresortní koncepce podpory bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2017 až 2023 s výhledem do roku 2030, informuje zpravodajský portál.


Není zde článek celý?