Generál venezuelských vzdušných sil přešel na stranu Guaidóa

Venezuelský generál vzdušných sil Francisco Esteban Yánes Rodriguez uznal předsedu venezuelského Národního shromáždění Juana Guaidóa jako úřadujícího „prezidenta“ země. Dnes je to uvedeno na Twitteru.

Na videu vystupuje muž ve vojenské uniformě s nápisem Francisco Yánes Rodriguez a představuje se jako generál nejvyššího velení venezuelských vzdušných sil. V sobotním natáčení vyzval i ostatní příslušníky armády, aby přešli na jeho stranu. Video uvádí řada venezuelských médií.

„Dnes s hrdostí vlastence a demokrata hlásím, že (…) uznávám politika Juana Guaidóa jako úřadujícího prezidenta Bolívarovské republiky Venezuela a v souladu s tím oznamuji svou připravenost plnit jeho rozkazy,“ řekl ve videozáznamu.

Pokus o státní převrat ve Venezuele

Masové protestní akce ve Venezuele probíhají od 21. ledna. Podle údajů nevládních organizací bylo během protestů zadrženo 791 lidí a 29 dalších zahynulo. Ve stejnou dobu se předseda Národního shromáždění země Juan Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta, následně jeho krok podpořily USA a další státy.

Legitimní prezident Nicolás Maduro označil Guaidóa za loutku Washingtonu.


Není zde článek celý?