Japonsko obvinilo Čínu z vpádu do jeho výsostných vod

Krizová skupina se sešla v kanceláři japonského premiéra v souvislosti s oznámením, že čínská hlídková loď v pondělí vplula do japonských výsostných vod v okolí sporných ostrovů ve Východočínském moři, uvedla televizní stanice NHK.

Podle informací televizní stanice se čtyři čínské hlídkové lodě přiblížily k výsostným vodám Japonska, jedna z nich měla vplout do japonské zóny u ostrovů Senkaku, které Čína považuje za své. V Číně ostrovům patří název Diaoyudao.

Krizová skupina bude shromažďovat údaje a sledovat, jak se situace vyvine.

Ostrovy Senkaku (Diaoyudao) jsou předmětem územního sporu mezi Čínou a Japonskem. Japonsko tvrdí, že mu patří od roku 1895, v Pekingu zase připomínají, že na japonských mapách z let 1783 a 1785 jsou Diaoyudao označeny jako čínské území. Po 2. světové válce byly ostrovy pod kontrolou USA a Japonsku předány v roce 1972.

Územní problémy mezi Čínou a Japonskem se zvláště vyostřily poté, co v roce 2012 japonská vláda od soukromého japonského majitele vykoupila tři z pěti neobydlených ostrovů, které Peking považuje za čínské území.

Loni se Japonsko a Čína domluvily na spuštění mechanismu na odvrácení incidentů ve Východočínském moři. Mechanismus na schůzce vyjednali japonský premiér Šinzó Abe a čínský premiér Li Kche-čchiang. Zahrnoval vytvoření linky rychlého spojení, aby se zabránilo náhodným ozbrojeným konfliktům ve vzduchu i na moři. Mechanismus měl začít platit 8. června.


Není zde článek celý?