„Je Venezuela vaše země?“ Erdogan odsoudil americké i evropské státy za uznání Guaidoa

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsoudil Spojené státy a řadu zemí Evropské unie, že podpořily vůdce venezuelské opozice Juana Guaidoa za dočasného prezidenta země.

„Je Venezuela vaše země? Jak můžete říkat někomu, aby odešel, když vykonává svou práci po volbách? A jak můžete zajistit prezidentství někomu, kdo nebyl ani zvolen? Kde je demokracie? Nejste demokratičtí?“Zeptal se Erdogan.

Evropská unie plánovala vydat pro Guiadoa prohlášení o podpoře, ale tento krok údajně vetovala Itálie. Několik zemí EU, včetně České republiky, formálně uznalo Juana Guaidoa za dočasného prezidenta Venezuely.

Erdogan také obvinil Západ z pokrytectví a zeptal se: „Na jedné straně opakovaně mluvíte o demokracii a hlasovacích lístcích a poté chcete silou svrhnout vládu a vydírat?“

Turecký vůdce taký vyjádřil svůj hněv vůči Spojeným státům kvůli zjevnému zpoždění při vytváření ochranného pásma v Sýrii a varoval, že „naše trpělivost je omezená“.

Erdogan a americký prezident Donald Trump minulý měsíc diskutovali o vybudování bezpečného pásma na východě od syrské řeky Eufrat.

(Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan AFP Photo / Adem Altan)

Není zde článek celý?