Jérôme Rodrigues z hnutí Žlutých vest zůstal po úmyslném zákroku policie invalidní

Jérôme Rodrigues

Jérôme Rodrigues, zasažený při pařížské demonstraci Žlutých vest v sobotu 26. ledna do oka pryžovou střelou, zpochybňuje pohnutky policie.

Francouzská vláda a její represivní složky si při svém tažení proti Žlutým vestám připsaly na konto další oběť. Předák hnutí Jérôme Rodrigues vystoupil po zásahu projektilem (pryžovou střelou nikoliv gumovým projektilem – pozn. DP) na pařížském Place de la Bastille, který mu poranil pravé oko, na svém facebookovém účtu.

Odsoudil „pokus o vraždu, zosnovaný policií a posvěcený Macronem a jeho poskokem Castanerem“. Dodal: „Můžete mi vzít oko, ruku nebo nohu… ale vyhrát nemůžete!“ Rodrigues zůstane podle svého právníka doživotně zmrzačený.

Policejní zdroje sice BFMTV tvrdily, že Rodrigues byl zraněn výstřelem z brokovnice, podle jeho právníka však šlo o zásah zbraně Flash-ball. „Mám hmatatelné důkazy, které ukazují na střelu z Flash-ballu,“ prohlásil pro BFMTV Philippe de Veulle a pokračoval: „Nebyly tam žádné kamery, žádné výzvy. Je to porušení etiky a pravidel.“

Flash-ball Verney Carron a LBD B&T GL06

Ve Francii používané „nesmrtící“ zbraně, vystřelující pryžové střely – Flash-Ball Super Pro od výrobce Verney Carron Security a LBD (lanceur de balles de défense) B&T GL06 od švýcarského výrobce Brügger & Thomet. I když tyto zbraně mají označení „nesmrtící“, mohou způsobit těžká poranění s trvalými následky.

Poškozený v rozhovoru s LCI řekl, že jeden z projektilů, kterým byl zasažen, „sebral“ svědek na místě incidentu. „Všechno se to seběhlo strašně rychle. Napřed jsem to dostal policejním granátem na rozhánění davu (granát obsahuje gumové pelety – pozn. DP) a poté střelou. Byl to dvojí útok. Granát a střela,“ potvrdil.

Republikánské bezpečnostní roty (CRS) proti Žlutým vestám

Příslušníci Republikánských bezpečnostních rot (CRS), vyzbrojení LBD G&T GL06 zasahují proti Žlutým vestám. Povšimněte si jejich „uniforem“.

Mnohé Žluté vesty mají za to, že policie na Rodriguese cílila záměrně. Policisté však trvají na tom, že jeho zranění způsobil granát pro rozhánění davu. Jeho právník tuto verzi událostí „kategoricky“ popírá.

„Bude zmrzačený na celý život. Pro něj i jeho rodinu je to tragédie,“ řekl de Veulle pro BFMTV. Podává prý na policisty stížnost pro „svévolné užití násilí úřední osobou“.

Jérôme Rodrigues však vysvětluje, že je „pacifista“: „Vyzývám ke klidu, nechci žádné nepokoje. Žádejte více a pozvedněte své rozhněvané hlasy, ale zachovejte mír. Tak zní moje poselství.“

Dodává však: „Proti panu Macronovi, panu Castanerovi i policistovi, který mě postřelil, hodlám podniknout právní kroky.“ Na základě vážných zranění či stížností Žlutých vest už bylo zahájeno přes 80 podobných šetření.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner tvrdí, že stovky proti jeho osobě podaných stížností na „omezení svobody demonstrovat“, ho nijak neznepokojují.

Castaner patří mezi protestním hnutím nejvíce nenáviděné členy vlády. Za několik měsíců protestů se na ministra vnitra sešlo přes pět stovek stížností. Jak však informuje franceinfo, všechny bylo zamítnuty.

Vrchní soud se rozhodl těmito podněty nezabývat a nezřídil tak „komisi pro stížnosti“ podle paragrafu 431-1 trestního zákona.

Podle oficiálních odhadů se v sobotu při devátém pokračování protestů v sobotu sešlo 69 000 lidí. Samotní účastníci tyto cifry zpochybňují, vlastní údaje však neuvedli.

Zpráva Yellow Vest disabled after being deliberately targeted by police vyšla na stránkách Free West Media 28. ledna 2019.

Není zde článek celý?