Kancléř Mynář čelí trestnímu oznámení

Kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář čelí trestnímu oznámení ze strany platformy Rekonstrukce státu. Podle právní analýzy mohl úředník minimálně dvakrát zasahovat do nezávislosti soudu. Informuje o tom portál Forum24.cz.

Podle platformy mohl kancléř porušit zákon, konkrétně paragraf 335 trestního zákoníku, když se setkal s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem a napsal dopis předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefovi Baxovi.

Forum24.cz uvádí, že Rekonstrukce státu podezírá, že v roce 2015 Mynář vytvářel tlak na soudce Šimíčka, aby porušil své povinnosti straněním se prezidentovi Zemanovi a rozhodováním na základě jeho politického názoru. Baxu mohl kancléř v dopise přesvědčovat, aby rozhodoval podle politického přesvědčení prezidenta a také poskytl informace ohledně živé kauzy.

Podle platformy vinný může být i sám Zeman, jestli kancléř jednal na jeho pokyn či s jeho vědomím.

Mynář potvrdil, že soudce kontaktoval, ale uvedl, že o tlak nešlo. Potvrdil to i prezident, a řekl, že se přiznává k plné odpovědnosti, protože kancléř se scházel se soudci kvůli jeho pověření.

Portál Forum24.cz uvádí, že Rekonstrukce státu je projekt nevládních neziskových organizací, firem, občanů v regionech a politiků, který vznikl v březnu 2013 jako společný projekt dvacítky protikorupčních organizací.


Není zde článek celý?