Le Penová obvinila Macrona ze zneužívání diplomacie

Předsedkyně francouzské pravicové strany Národní sdružení (bývalá Národní fronta) Marine Le Penová prohlásila, že prezident Emmanuel Macron ve svém vlastním politickém zájmu vyvolává diplomatickou krizi ve vztazích s Itálií.

Ve čtvrtek francouzské ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že odvolává svého velvyslance v Itálii ke konzultaci. Uvádělo se, že „po dobu několika měsíců byla Francie objektem opakujících se obvinění, bezdůvodného napadání, pobuřujících prohlášení“. Důvodem demarše byla trvající dvoustranná polemika kolem přijímání migrantů a cesta italského vicepremiéra Luigi di Maio do Francie s cílem setkání se zástupci „žlutých vest„.

„Macron chce za každou cenu vypadat jako politický oponent Mattea Salviniho (druhý vicepremiér a ministr vnitra Itálie — red.). Využívá k tomu diplomacii a vystavuje naše země na hranici krize,“ řekla předsedkyně strany v pořadu rozhlasové stanice France Inter.

Le Penová se také vyjádřila ve věci formálního důvodu k odvolání velvyslance.

Emmanuel Macron, který chce, aby zmizely hranice, který pěstuje myšlenku nadnárodní vlády, je šokován tím, že se italský politik setkává s francouzskými demonstranty,“ řekl s ironií.

Po odvolání velvyslance oba vicepremiéři prohlásili, že jsou ochotni projednat vzniklé neshody se členy francouzské vlády, a Salvini navrhl Macronovi setkání, načež oficiální zástupce francouzské vlády Benjamin Griveaux odpověděl, že s Macronem komunikuje italský premiér Giuseppe Conte. Podle Griveauxových slov odvolání velvyslance z Itálie „není trvalé opatření, ale bylo nutné k tomu, aby byl vyslán signál“.


Není zde článek celý?