Lukašenko si došlápl na novináře. Šéfredaktorce hrozí léta vězení

Alexandr Lukašenko stojí v čele Běloruska již čtvrt století | FOTO: uk.news.yahoo.com

Nejnavštěvovanější nezávislý běloruský web tut.by čelí obvinění, že neoprávněně využíval servis státní zpravodajské agentury. Jeho šéfredaktorka Marina Solotová se z údajného prohřešku od úterý zodpovídá před minským soudem, který ale podle organizace Reportéři bez hranic jedná účelově.

Solotové klade za vinu nečinnost a bezstarostnost vůči spolupracovníkům tut.by, kteří měli servisu státní agentury neoprávněně využívat. Reportéři bez hranic v procesu spatřují snahu Lukašenkovy vlády zastrašit nepohodlné běloruské novináře.

Solotovou v srpnu  2018 společně s devíti dalšími novináři, včetně zahraničního dopisovatele německé televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle zadržela policie. Úřady všechny vinily z toho, že si bez dovolení zjednali přístup ke zpoplatněnému servisu zmíněné státní agentury.  Zatímco ale všechny ostatní zadržené novináře po úhradě odškodného a úroků režim propustil, se Solotové hrozí až pět let vězení.

Solotová Reportérům bez hranic řekla, že proces je zaměřený jen proti serveru tut.by kvůli jeho velkému dosahu. Státní média typu Belty totiž sleduje o poznání méně lidí než její server, který  denně navštěvuje více než milion uživatelů. „Nepokoušejí se nás zavřít, ale chtějí nás oslabit,“ dodala.

Alexandr Lukašenko vládne v zemi tvrdou rukou už od roku 1994. Bělorusko – bývalá součást nejúspěšnějšího a nejdéle trvajícího imperiálního projektu Ruska označovaného zkratkou SSSR – skončilo na loňském žebříčku světové svobody tisku ze 180 zemí na 155. příčce. (Pro srovnání, Česko se propadlo o 11 pozic na 34. místo).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?