Mogheriniová: EU nechce, aby se Evropa zase stala místem soupeření supervelmocí

Dříve ve Washingtonu prohlásili, že Spojené státy opustí smlouvu INF, pokud Rusko nezničí raketu, která podle USA porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Moskva obvinění odmítla a uvedla potřebné důkazy. EU je znepokojen novým možným závodem ve zbrojení mezi Ruskem a USA.

Představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová prohlásila, že EU nechce, aby se Evropa zase stala regionem pro soupeření.

„Pro Evropskou unii je velmi důležité vidět úplné dodržování smlouvy a její zachování,“ řekla novinářům v Bukurešti, kde proběhla neformální jednání ministrů zahraničí.

„To, co vůbec nechceme vidět, jak se náš kontingent zase mění na bojiště nebo místo, kde se jiné supervelmoci utkají,“ zdůraznila.

Dříve USA stanovily 2. února jako poslední termín pro Rusko, aby zlikvidovalo raketu 9M729, která podle Pentagonu porušuje závazky Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Moskva obvinění odmítá a trvá na tom, že se Rusko drží důležité dohody z dob studené války.

A před okamžikem americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA pozastaví platnost INF a zahájí proceduru vystoupení ze smlouvy.


Není zde článek celý?