Na hranici Kolumbie a Venezuely byl vyhlášena katastrofická situace

Katastrofická situace byla zavedena v kolumbijském městě Cúcuta na hranici s Venezuelou kvůli možným problémům s dodávkou humanitární pomoci do sousední země, která je naplánována na 23. února. Uvádí se na webových stránkách departmentu Severní Santander.

Podle koordinátora oddělení řízení rizik pro katastrofy Adriany Arias návrh na zavedení stavu katastrofy byl předložen guvernérovi 11. února, nyní bylo rozhodnutí učiněno.

Dříve ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že první dávka humanitární pomoci pro Venezuelu byla doručena do Kolumbie.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval občany země, aby odmítli zahraniční humanitární pomoc.

Ve Venezuele od 21. ledna probíhají masové protesty proti současnému úřadujícímu prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Současně s tím se Juan Guaidó sám prohlásil za prozatímního prezidenta země. Nicolás Maduro označil svého oponenta Guaidóa za loutku z Washingtonu.

Následně země jako Rakousko, Velká Británie, Německo, Dánsko, Španělsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemí, Portugalsko, Francie, Česko a Estonsko uznaly Guaidóa dočasným venezuelským prezidentem. Toto rozhodnutí přijaly poté, co vypršelo osmidenní ultimátum, které evropské země daly Madurovi k vyhlášení předčasných prezidentských voleb. Podporu Guaidóvi vyjádřily také Švédsko, Finsko a Belgie.

Madura kromě Ruska podpořila Čína, Turecko a několik dalších zemí.


Není zde článek celý?