Německo nepřekvapilo rozhodnutí Ruska odstoupit od smlouvy INF

Německé ministerstvo zahraničí nepřekvapilo rozhodnutí Ruské federace pozastavit svou účast ve smlouvě INF. Dle ministerstva totiž smlouva ztrácí svou sílu již v případě, že ji poruší jedna ze stran. V sobotu to prohlásilo německé ministerstvo.

„Mohu se odvolat na včerejší prohlášení (německého, pozn. red.) ministra zahraničí (Heiko, pozn. red.) Maase v Bukurešti: Smlouva uzavřená dvěma státy a porušená jednou stranou ve skutečnosti ztrácí svou sílu,“ prohlásil mluvčí ministerstva, když komentoval slova ruského prezidenta Vladimira Putina o odstoupení Ruska od smlouvy INF.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že RF zrcadlově reaguje na rozhodnutí USA odstoupit od smlouvy INF, a také pozastavuje svou účast ve smlouvě. Prezident dále podotkl, že by Rusko nemělo být a ani nebude zatahováno do nákladných závodů ve zbrojení. Putin přitom dodal, že všechny návrhy RF na odzbrojení „zůstávají na stole a dveře jsou otevřené“. Požádal však, aby nebyla iniciována žádná jednání o daném problému.

Americký prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že Washington zahájí dne 2. února řízení o odstoupení od smlouvy INF s Ruskem. Ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že smlouva bude vypovězena, pokud Rusko v průběhu šesti měsíců neobnoví úplné a kontrolovatelné plnění smlouvy.


Není zde článek celý?