NOVÉ ZJIŠTĚNÍ: Ředitel Huawei pro ČR působil v Africe během aféry s předáváním dat do Číny

Spolupracovník deníku FORUM 24 zjistil, že současný ředitel české pobočky kontroverzní čínské firmy Huawei byl ve svém předchozím působišti v Africe spojený s odposlechy a předáváním dat do Čínské republiky. Má v Praze stejný úkol? To je legitimní otázka, která z tohoto zjištění plyne. Společnost Huawei ovšem mlčí.

Přesně čtyři roky působí absolvent varšavské techniky v oboru IT Radosław Kędzia jako výkonný ředitel společnosti Huawei Technologies v České republice. Jeho předchozím působištěm byla Afrika, kde pro společnost Huawei pracoval ve vedoucích funkcích od dubna 2008 do února 2015, tedy v době, kdy Čína postavila pro Africkou unii v Addis Abebě nové sídlo. Později byly v budově odhaleny odposlechy. IT technologie do budovy dodaly společnosti Huawei a ZTE.

V lednu 2018 vyšel v Le Monde Afrique článek obviňující Čínu ze špionáže v sídle Africké unie. Informace převzal britský Financial Times a podle vlastního vyjádření si ověřil jejich pravdivost. FT napsal, že představitelé Africké unie obvinili Čínu z průniku do jejich počítačového systému. Čínská lidová republika financovala a čínské státní firmy postavily budovu sídla Africké unie v hodnotě 4,5 mld. korun.

Přenos dat do Číny probíhal každou noc mezi půlnocí a druhou hodinou ranní od otevření budovy v lednu 2012 do ledna 2017, kdy technici Africké unie zjistili, že se data z jejich serverů každou noc kopírují na servery v Šanghaji. K zveřejnění případu však došlo až o rok později v lednu 2018. Čínské ministerstvo ve svém oficiálním prohlášení obvinění z narušení systému odmítlo, informace o něm označilo za neopodstatněné a zcela nesmyslné. Západní diplomaty dotazované Financial Times však zpráva nepřekvapila. „Když je necháte vybudovat celý systém, tak je samozřejmé, že ho poslouchají“, řekl deníku jeden z nich.

Deník South China Morning Post vycházející v Hongkongu upřesnil, že kromě průniku do počítačové sítě byly v budově nalezeny i odposlechové mikrofony skryté ve stolech a ve zdech. Podle listu byly odstraněny a servery čínských firem byly nahrazeny zařízením jiných dodavatelů.

V době, kdy byla budova dokončena a předána Africké unii, vykonával současný ředitel Huawei pro ČR funkci technického ředitele a viceprezidenta Huawei pro jihovýchodní region Afriky.

Redakce deníku FORUM 24 dala společnosti Huawei Technologies Czech příležitost k vyjádření. Zjistila přitom však, že vedení české pobočky této firmy je prakticky nedobytné. V sídle společnosti nikdo nebere telefon a ředitel Radosław Kędzia na e-mailem zaslané dotazy zatím nereagoval.

Není zde článek celý?