NYT: Firma Huawei vyhrožuje České republice

 

Už déle než rok se Spojené státy podílejí na globální kampani s cílem omezit vliv čínských telekomunikačních firem. Argumentují, že tyto firmy ohrožují bezpečnost.

Zatímco američtí činitelé nenabídli konkrétní podrobnosti na podporu svého znepokojení, poukazují na čínský zákon o státních výzvědných službách z roku 2017. Tvrdí, že tento zákon vyžaduje, aby čínské firmy podporovaly čínské výzvědné úsilí, poskytovaly mu pomoc a ve všech ohledech  spolupracovaly s prací čínských výzvědných služeb.

Tento zákon byl jedním z důvodů, které vedly český kyberbezpečnostní úřad Nukib k tomu, aby v prosinci vydal oficiální varování ohledně rizika, které zosobňuje firma Huawei a další čínská technologická firma ZTE.

Varování, které má sílu zákona, vyžaduje, aby všechny firmy v České republice, které jsou považovány za kriticky důležité pro fungování státu, provedly analýzu rizik ohledně znepokojení týkající se bezpečnosti.  Už to vedlo několik  velkých firem a ministerstev k tomu, aby se od podniku Huawei distancovaly. Zabránilo to této firmě usilovat o nové projekty.

V pátek vydal český Deník N citace z dopisu firmy Huawei řediteli českého kyberbezpečnostního úřadu Dušanu Navrátilovi a premiéru Andreji Babišovi, v nichž jim hrozí žalobou.

„Huawei nemůže představovat kyberbezpečnostní hrozbu, jak se praví ve varování,“ píše se v dopise. „Huawei nemá podle čínských zákonů žádnou povinnost instalovat do jejich výrobků zadní vrátka ani spyware a náš podnik by nikdy s takovou žádostí nesouhlasil.“

Radoslav Kedzia, zástupce firmy Huawei v České republice, napsal, že český úřad pro bezpečnost internetu neposkytl žádné konkrétní důkazy nějakého nesprávného chování a nevysvětlil svou analýzu čínského zákona.

„V důsledku tohoto varování už firma Huawei zaznamenala ztráty a čelí mnoha potížím,“ píše se v dopise datovaném 1. února. „Například, byla vyloučena z veřejných zakázek, i z těch, které se netýkají kritické infrastruktury. Maloobchodní činnost byla poškozena a poškozena byla i naše značka,“ praví se v dopise. Huawei požaduje, aby české úřady své varování zrušily a dodává, že pokud neobdrží odpověď do 14. února, obrátí se v této věci na soud.

Protiofenzíva firmy Huawei je součástí širší kampaně na obranu na evropském kontinentu. Tento týden poslala firma Huawei dopis britskému parlamentu, v němž hájí svou pověst a tvrdí, že jakákoliv škodlivá činnost, kterou by firma Huawei prováděla, by „zničila náš byznys“.

Firma Huawei, která se octla v obležení a kterou založil bývalý inženýr Čínské osvobozenecké armády, tvrdí, že útoky proti ní se nezakládají na faktech.

„Vlády v některých zemích označilu Huawei za bezpečnostní hrozbu, avšak nikdy neposkytly v této věci žádné konkrétní důkazy,“ konstatoval Ryan Ding z firmy Huawei v dopise britskému parlamentu.

USA, Austrálie a Nový Zéland už firmě Huawei zakázaly účast na budování sítí 5G. 

Není zde článek celý?