Polský generál napsal, že by válku s Ruskem Polsko prohrálo. Rusové to hned citovali

Polský generál Mirosław Różański. | FOTO: youtube/ Fakty RMF FM

Polský server Wiadomosci.wp.pl se zabývá knihou, která v Polsku vyvolala mediální rozruch. Není divu.

Bývalý generál polské armády Mirosław Różański v knize, jejímž je spoluautorem, uvažuje o činnosti polské vlády a dává najevo, že jí nerozumí. „Politici pozitivní vztahy s Moskvou dovedli k nule,“ napsal.

Je zřejmé, že Rusové již knihu četli. Publikace nazvaná „Proč prohrajeme válku s Ruskem?“ vyšla v listopadu a ruské sdělovací prostředky již o ní píší.

Podle portálu Niezalezna.pl slova generála Miroslava Różańského citují a komentují na webové stránce topwar.ru. Píše se tam o ní, že autor v knize „představuje svůj pohled na rostoucí militarizaci polských orgánů ve vztahu k Rusku. Polský generál ostře kritizuje ty polské politiky, kteří i nadále eskalují situaci a pozitivní vztahy s Moskvou dovedli k nule“.

Portál poukazuje na to, že Różański odstoupil z funkce generálního velitele polských ozbrojených sil. Dodává, že profesionální voják nechápe, že „elity zhoršují konflikt se zemí, z níž by Polsko mohlo mít alespoň ekonomické výhody a neustále se dívají do minulosti a nestarají se o budoucnost“.

To není všechno. Ruský portál také cituje slova Różańského o polském ministru národní obrany a prezidentovi. „Když se na ně podíval a pochopil, že tito lidé by v případě války dělali vojenská rozhodnutí, udělalo se mu špatně“.

„Polský generál uvádí, že rusofobie se v posledních letech stala nedílným rysem politiků ve Varšavě. Politici stále nechápou, že takovými náhledy může všechno skončit velmi špatně a to nejen pro současnou vládu, ale i pro samotné Polsko. (…) ve Varšavě, musí pochopit, že pokud by, Bože chraň, došlo k válce s Ruskem, pak Polsko nemá šanci. Polsko v tomto smyslu, zůstává zranitelné jako dítě“ cituje generála ruský portál.

Je jasné, že takové názory už vyvolaly v Polsku pobouření a generálovy názory jsou citovány s úlevou, že tento člověk už v armádě není. V Rusku ho pochopitelně citují, protože tam mají dojem, že všude kolem Ruska panuje rusofobie a nikdo Rusku nerozumí. Faktem je, že i z naší perspektivy nejsou obavy z Ruska založené jen na minulosti, ale i na tom, co se děje v přítomnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?