Rozhodnutí USA ohledně smlouvy INF vyvolává znepokojení v Evropě, prohlásil Lavrov

Evropské země podporují USA, které odmítají diskutovat o ruských obavách ohledně smlouvy INF. Přitom se omezují pouze na ultimátum, kdy po Moskvě požadují jednostranná opatření a svá obvinění ničím neodůvodňují. Prohlásil to ruský ministr zahraničních věcí, Sergej Lavrov.

„A opakuji, že rozhodnutí, které USA přijaly ohledně smlouvy INF, samozřejmě vyvolává velké znepokojení v celém světě, především pak v Evropě. A to i přesto, že Evropané následují americkou politiku a všechny členské země NATO vyslovily jednoznačnou podporu USA, které s námi odmítají projednat vzájemné znepokojení a omezují se na ultimátum, abychom přijali jednostranná opatření bez jakéhokoliv odůvodnění, které by nám bylo představeno jako důkaz neopodstatněných obvinění,“ uvedl Lavrov na schůzce s prezidentem Vladimirem Putinem.

Americký prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že Washington zahájí dne 2. února řízení o odstoupení od smlouvy INF s Ruskem. Ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že smlouva bude vypovězena, pokud Rusko v průběhu šesti měsíců neobnoví úplné a kontrolovatelné plnění smlouvy.


Není zde článek celý?