Ruská Gazprombank popřela, že by si u ní venezuelská společnost PDVSA otevřela nové účty

Ruská banka Gazprombank prohlásila, že si venezuelská státní ropná společnost PDVSA neotevřela nové účty v dané bance. Tímto způsobem okomentovali ve finanční instituci prohlášení zpravodajské agentury Reuters, podle něhož má PDVSA kvůli americkým sankcím převádět bankovní účty společných ropných firem do banky Gazprombank.

Kromě toho se také uvádělo, že venezuelská společnost nařizovala klientům společnosti Gazprombank, aby převedli finanční prostředky z prodeje černého zlata na nové účty ruské banky. Ruská banka dodala, že informace uvedené agenturou Reuters neodpovídají skutečnosti. Zástupci finanční instituce připomněli, že PDVSA je jednou z největších ropných společností na světě a má účty v několika mezinárodních bankách.

„V rámci spolupráce s několika ruskými společnostmi byly před několika lety klienty bankovní skupiny Gazprombank otevřeny účty ve venezuelské PDVSA. Nicméně zdůrazňujeme, že žádné nové účty nebyly otevřeny a ani není to v plánu,“ vysvětlili pracovníci banky Gazprombank.

Dne 28. ledna Spojené státy prohlásily, že zavádí sankce proti PDVSA. Washington zablokoval majetek a zájmy společnosti ve své jurisdikci ve výši sedmi miliard dolarů. Ministerstvo zahraničí USA dodalo, že Washington poskytl opozičnímu vůdci venezuelského parlamentu, Juanovi Guaidóvi, přístup k účtům venezuelské vlády v amerických bankách.

Již dříve se Juan Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta Venezuely. Spojené státy jej následně uznaly za lídra země. Legitimní prezident Nicolás Maduro obvinil Washington z pokusu o převrat. Rusko, Írán, Turecko a jiné země odmítly uznat Guaidóa za prezidenta země.


Není zde článek celý?