Trumpova Zpráva o stavu Unie: V konfliktním projevu zaútočil na demokraty a na Muellera

 
Na jedné straně Trump hovořil o tom, že „můžeme rozbít dlouhá desetiletí politické slepé uličky. Můžeme odstranit staré konflikty, zahojit staré rány, vybudovat nové koalice, vytvořit nová řešení a odemknout neobyčejný příslib americké budoucnosti. To rozhodnutí můžeme učinit sami.“

Trump se vyhnul jakýmkoliv zmínkám o  vyhlášení nouzového celonárodního stavu, jímž často hrozí, znovu zdůraznil, že chce postavit zeď na hranici s Mexikem a obvinil poslance, že se ohledně pohraniční bezpečnosti chovají pokrytecky.

Během svého projevu Trump přecházel od temných deklarací o „bezvládí na naší jižní hranici“ a „krvežíznivých monstrech“, která bojují pro Isis, až k pozitivním signálům, kdy chválil optimismus desetileté dívky, která bojuje s rakovinou mozku, a veterány z druhé světové války.

Trump pronesl svůj projev v nepřátelském prostředí Kongresu. Za ním seděl viceprezident Mike Pence a demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Výraz její tváře sledovaly během Trumpova projevu v televizi miliony lidí. Seděla většinou s kamennou tváří.

Před Trumpem seděl rekordní počet poslankyň, většinou demokratek, některé z nich byly oblečeny bíle na počest hnutí sufražetek. V horní galerii byly dvě bývalé zaměstnankyně Trumpova golfového střediska v New Jersey, které veřejně svědčily o jeho kontroverzní praxi najímání lidí, a žena-oběť sexuálního útoku, která konfrontovala republikánského senátora Jeffa Flakea ve výtahu během konfliktního potvrzování Trumpova nominanta pro Nejvyšší soud Breta Kavanaugha.

Trump pochválil skutečnost, že je v americkém parlamentu nyní rekordní počet žen, na což přítomní a přítomné reagovali potleskem. Neustále zdůrazňoval svou „nulovou toleranci“ pro imigrační politiku. Tvrdil, že je „morální povinností“ bojovat proti tomu, co označil jako „krizi ilegální migrace“ na americko-mexické hranici.

Pochválil své údajné vedení silné americké ekonomiky po tom, co charakterizoval jako „dlouhá desetiletí zoufalé obchodní politické strategie“ a přislíbil znovuvybudovat „rozpadávající se infrastrukturu“ Spojených států.

V zahraničí politice zopakoval podporu své vlády pro venezuelský lid, který protestuje proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura.

Trump pronesl svůj projev jen několik hodin poté, co republikáni v Senátu drtivou většinou hlasovali pro rezoluci odmítající Trumpovy plány na okamžitě stažení amerických vojsk z Afghánistánu a ze Sýrie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Není zde článek celý?