USA podvedly SAE, když informovaly o nebezpečí srážky s ruským satelitem

Ruští specialisté zjistili, že američtí vojáci uvedli Spojené arabské emiráty v omyl, když informovali o nebezpečí srážky jejich satelitu s ruským přístrojem, uvádí se v dokumentu Astronomického vědeckého centra, který má Sputnik k dispozici.

Podle informací vědců v květnu 2018 obdržely Spojené arabské emiráty informaci o nebezpečném sblížení arabského satelitu YahSat-1B s ruským přístrojem Luč. V USA tvrdili, že přístroje se minou ve vzdálenosti od 140 metrů do 9,65 kilometru.

„Ministerstvo zahraničních věcí Ruska a státní korporace Roskosmos musely odpovídat na požadavky Spojených arabských emirátů, které považovaly danou situaci za nebezpečnou a pravděpodobně úmyslně vytvořenou ruskou stranou,“ uvádí se v dokumentu.

Nakonec YahSat-1B musel udělat úhybný manévr. Údaje ruského systému varování o nebezpečných situacích však ukazovaly, že ve skutečnosti se satelity přiblížily na minimální vzdálenost 40 kilometrů.

Arabský satelit vojenského a civilního určení YahSat-1B byl na oběžnou dráhu vyveden v dubnu roku 2012. Ruská družice Luč se do vesmíru dostala v září roku 2014.


Není zde článek celý?