Venezuela přezkoumá své vztahy s Českem

Venezuelské vedení podrobilo kritice rozhodnutí řady evropských zemí o uznání lídra opozice Juana Guaida za dočasného venezuelského prezidenta. Uvádí se to v prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Venezuely.

„Bolívarovská republika Venezuela kategoricky odmítá rozhodnutí některých evropských vlád, ve kterém se oficiálně připojují ke strategii americké administrativy pro svržení legitimní vlády Nicolase Madura, kterého venezuelský lid zvolil demokratickým, nezávislým a suverénním způsobem,“ zdůrazňuje se v prohlášení.

„Od této chvíle vláda Bolívarovské republiky Venezuela zcela přezkoumá bilaterální vztahy s těmito vládami, a to až do té doby, kdy se vzdají plánu podpory pučistů a vrátí se k přísnému dodržování norem mezinárodního práva,“ dodali na ministerstvu.

Guaidó za sebe poděkoval všem státům, které ho uznaly za prezidenta.

„Společně dosáhneme zastavení uzurpace, dočasné vlády a svobodných voleb, abychom zachránili naši zem,“ napsal na Twitteru.

V pondělí země jako Rakousko, Velká Británie, Německo, Dánsko, Španělsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemí, Portugalsko, Francie, Česko a Estonsko uznaly Guaida dočasným venezuelským prezidentem. Toto rozhodnutí přijaly poté, co vypršelo osmidenní ultimátum, které evropské země daly Madurovi k vyhlášení předčasných prezidentských voleb. Podporu Guaidovi vyjádřily také Švédsko, Finsko a Belgie.


Není zde článek celý?