Zeman se na nedělním sněmu ANO neukáže. Babiš ho opět nepozval

Nedělní sněm hnutí ANO se obejde bez návštěv politiků zvenku. Jistou výjimku tvoří pouze ministři, kteří ve vládě ovšem sedí za Babišovu politickou firmu. Velkým překvapením není ani to, že pozvání do Centra pohybové kultury na pražském Chodově nedostal prezident Zeman. Tentokrát totiž není důvod, aby hlava státu oslavovala svého premiéra.

Ačkoliv se Zeman brzy ukáže na sjezdu sociálních demokratů a stalo se zvykem, že navštěvuje i stranické sedánky komunistů a Okamurových extremistů z SPD, pro někoho překvapivě není vítán na sněmu ANO. Nejde však o žádné rozbroje mezi Babišovým hnutím a Hradem. Zde jsou naopak vztahy na nejlepší možné úrovni.

Důvod, proč se prezident na sněmu neukáže je velmi jednoduchý. Není nutné, aby lobboval za premiéra, což obvykle dělá u jiných politických subjektů. Stejně jako členům ČSSD bude vyprávět o tom, že si dobře zvolili koalici s Babišem, přesvědčoval už dříve komunisty, aby současný vládní kabinet podpořili. Nic takového není na Chodově třeba. Tam moc dobře vědí, co ve svém předsedovi, kterého v neděli potvrdí ve funkci, mají.

Prezident se tak může věnovat rekonvalescenci a nemusí se trmácet na sněm, kde by si jeho ochranka musela dávat pozor na novináře, kteří by chtěli Zemanovy přesuny po budově dokumentovat a opět by po právu spekulovali o jeho špatném zdravotním stavu.

Navíc politika mezi prezidentem a premiérem se nedělá za přítomnosti mnoha svědků, ale spíše za zavřenými dveřmi na Hradě, v Lánech, nebo v Babišově restauraci Paloma v Průhonicích. Přátelské večeře, obědy, nebo jen posezení u sklenky jsou mnohem přívětivější k plánování převzetí absolutní moci v zemi.

Není zde článek celý?