Zeman ve svém dopise poblahopřál „prozatímnímu prezidentovi Venezuely." Zve ho i do Česka

Prezident Miloš Zeman ve středu napsal dopis lídrovi venezuelské opozice a hlavě tamního parlamentu Juanu Guaidóvi, ve kterém mu poblahopřál „k odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ“. Zároveň ho pozval do České republiky.

Dopis adresoval „prozatímnímu prezidentovi Bolívarovské republiky Venezuely“.

„Dovolte mi, abych vám co nejsrdečněji poblahopřál k vaší odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám. Přeji vám mnoho štěstí ve vašem úsilí a pevně věřím, že vaše snaha bude úspěšná,“ uvedl Zeman v dopise, který byl zveřejněn na stránkách Hradu.

„Rád bych využil této příležitosti a pozval vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce třicáté výročí sametové revoluce a doufám, že i vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří. Věřím, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi,“ dodal Zeman.

Guaidó se nedávno prohlásil prezidentem, protože považuje Madura za nelegálně zvoleného. Volby hlavy státu byly sporné a řada zemí neuznala jejich výsledky.

Guaida jako prozatímního prezidenta uznaly USA i asi čtyřicet dalších zemí včetně České republiky. Rusko, Čína nebo Turecko však uznávají pouze Madura, který v zemi, ve které přetrvává hospodářská krize, stále vládne a má i podporu silné armády.


Není zde článek celý?