Ženu jednohlasně nevzali do ANO. Jde na to tedy oklikou přes Andreje Babiše

Blanka Vrbová. | FOTO: repro: iRozhlas.cz

Teď budeme moci sledovat, jak je to s vnitrostranickou demokracií v ANO. Tento útvar má sice členy, kteří mohou dokonce i hlasovat, ale jak známo, z nějakého záhadného důvodu tam má hlavní slovo předseda Andrej Babiš. Asi že mu ta strana patří.

Paní Blanka Vrbová už kdysi v politice byla, a to v barvách ČSSD, a teď se chce do ní po sedmi letech vrátit. Podala si přihlášku do hnutí ANO, jenže vedení lounské organizace ji minulou neděli přijetí jednomyslně zamítlo. Zjistil to server iROZHLAS.

Proč? Zdá se, že i v ANO mají jistý pud sebezáchovy a tuší, že něco by mohlo PR celého podniku poněkud poškodit.

Blanka Vrbová působila v roce 2011 jako místopředsedkyně okresní organizace ČSSD v Lounech a byla i asistentkou někdejšího senátora a exministra školství Marcela Chládka.
Rok 2011 byl zřejmě v místní organizaci poněkud dramatický. Jak server iRozhlas píše: „ČSSD v té době procházela v Ústeckém kraji těžkým obdobím. Potýkala se s násilnickou minulostí místopředsedy krajské organizace Karla Vrby (manžela Blanky Vrbové pozn. red. F24), odsouzeného za loupež či ublížení na zdraví, i aférou kolem podnikatele Tomáše Horáčka, jenž byl spojován s náborem černých duší na Děčínsku. Horáček je v současnosti stíhaný v kauze zmanipulovaných zdravotnických tendrů nemocnic Na Bulovce a Na Františku.“

Řada lidí pak odešla a Vrbová řekla, že se bude angažovat v jiné straně. K tomu mělo dojít nyní, jenže narazila.

Veselo bylo u socialistů už v září 2010. Reportérce serveru Aktuálně.cz, který se zabýval jeho minulostí, Vrba poslal na mobil necudné fotografie své ženy, která tehdy usilovala o místo v širším vedení ČSSD.

Aktuálně tehdy psalo: „Na fotografiích, které poslal její manžel MMS zprávou, je zachycena polonahá. V zapadajícím slunci vychází z bazénu na zahradě domu, kde bydlí… Její muž Karel Vrba musel z ČSSD před časem odejít po odhalení, že má za sebou minulost násilníka… „Paní Mahova, za chvíli Vám pošlu MMS, jak má vypadat žena,“ napsal nejdříve Karel Vrba. „Je to moje manželka u bazénu. Jsem rád, že vypadá takhle dobře a ne jako vy,“ přišla ve čtvrt na jednu ráno zpráva z jeho mobilního telefonu.“ Vrbová to pak komentovala: „‚Zjistila jsem to až potom,‘ říká. ‚Už jsme si to doma vyříkali, ale nedá se to vrátit,‘ pokračuje smířeně. A na otázku, proč to její manžel udělal, odpovídá stručně: ‚Chlastali venku s klukama.’“

Paní Vrbová to nemá zřejmě úplně jednoduché. Tentokrát na potíže narazila v ANO: „‚Je to asi záležitost boje v Lounech, já jsem ale nikomu neublížila. Ale pan Babiš mě tam chce, on vítá ženy v politice,‘ uvedla Vrbová s tím, že kvůli odmítnutí členství dokonce šéfovi kabinetu napsala. ‚Byla jsem mile překvapena, že od něho byla okamžitá reakce a že to začal řešit,‘ vylíčila.“

Babiš zatím na otázky ohledně této záležitosti nereagoval. Manažer hnutí a poslanec Jan Richter taky ještě nedospěl do stádia glasnosti: „Nevím, proč se tím zabývá iROZHLAS, já se k tomu vyjadřovat nebudu,“ pravil a položil telefon.

To je fakt. Proč by se měla média něčím zabývat. To je přežitek.

„Bylo to kolektivní rozhodnutí. Těch důvodů bylo víc,“ říká místopředseda organizace a lounský místostarosta Milan Rychtařík.

Šéf lounského ANO a poslanec Pavel Růžička, podle kterého jde o interní věc se vyjádřil v SMS: „Oblastní předsednictvo přihlášku paní Vrbové za člena našeho hnutí projednalo a nedoporučilo její přijmutí. Důvod i jednání je neveřejné.“

Tak uvidíme. Třeba je paní Vrbová jen žena, co má smůlu různého druhu. (Proč to stupňovat členstvím v ANO, je jistě jen její věc.) Andrej Babiš nepochybně ženy ve svém podniku přivítá. V jakémkoli podniku. Řada jich třeba pracuje za pozoruhodných podmínek v jeho masoprovozech. Možnosti tu jsou. V ANO se to dá dotáhnout až na post ministryně, než Babiš usoudí, že pracovnice úplně nevyhovuje a že má navíc špatný mediální obraz, což je jisté, protože ho vytvořily jeho noviny. (Co mu teď vlastně nepatří.)

Babiš kašle na PR jen tehdy, když k tomu má dobré důvody. Tak počkáme, jak to bude tentokrát. V podstatě o nic nejde. Jen je příznačné, že v jiné straně by otázka, jestli záleží na mínění členů, ani nevznikla.

Není zde článek celý?